West Waterford Athletic Club West Waterford Athletic Club

Juvenile News 08 June 2020

West Waterford Athletic Club Juvenile Notes

 

Following on from listing all the winners in the girls’ events at the Waterford Schools Cross Country this week I will continue with a list of the boys title winners. I have all the results since I took over the running of this event in 1992 although the event had been running for many years before that. If anyone has earlier results I would be delighted to get hold of them and add them to the list. After the girls list was published Perri Williams of St. Senan’s sent me the results from the first Waterford Schools Championships which was held in Kilbarry in Waterford and also the team results from 1983. The present Waterford Schools Championships which also includes the schools in Youghal is held each year in the grounds of St Augustine’s College and between 300 and 400 athletes take part annually.

David McCarthy St. Augustine’s has won the most individual titles (6)  a win every year he was in school  the only athlete male or female to achieve this. James Ledingham St. Augustine’s won 5.  Mark Radley Dungarvan CBS and Joe Hendry De La Salle each won 4 and Matteo Mary St Declan’s, John Frances Tramore CBS, Mícheál Power St. Augustine’s and Sean Stillwell St. John’s all won 3 titles each.

 

In terms of Individual Titles won St. Augustine’s lead the way on 24 with De La Salle next on 18 one ahead of Dungarvan CBS on 17 and St. Declan’s next on 13.

St Augustine’s also lead the way in terms of team titles won with 41 titles with Dungarvan CBS next on 23 and De La Salle third with 17 followed by St. Declan’s with 14.

Any errors or omissions contact Mary Ashe

 

  Waterford Schools Cross Country  
           
  Minor Boys     Teams  
           
1979 P. Coffey Dungarvan CBS   Dungarvan CBS  
1983       St. Paul’s  
1992 J. Dineen De La Salle   De La Salle  
1993 Michael Kiely Dungarvan CBS   Dungarvan CBS  
1994 Joe Hendry De La Salle   St. Declan’s  
1995       St. Augustine’s  
1996 John Paul McCarthy St. Augustine’s   Dungarvan CBS  
1997 Paul Grant Mount Sion CBS   St. Augustine’s  
1998 James Ledgingham St. Augustine’s   St. Declan’s  
1999 S. Kelly Dungarvan CBS   St. Declan’s  
2000 Robert Power St. Declan’s   St. Declan’s  
2001 Stephen O’Connell Col. Eoin Youghal   Youghal CBS  
2002 David McCarthy St. Augustine’s   St. Augustine’s  
2003 Niall Tuohy Newtown School   St. Paul’s  
2004 John Frances Tramore CBS   De La Salle  
2005 Blu Corbet Youghal CBS   Youghal CBS  
2006 Jonathon Walsh Youghal CBS   St. Augustine’s  
2007 Adam Potter De La Salle   St. Augustine’s  
2008 Colin Dunford Dungarvan CBS   St. Paul’s  
2009 Robbie Mulligan St. Augustine’s   St. Augustine’s  
2010 Senan Freyne St. Augustine’s   St. Augustine’s  
2011 Mícheál Power St. Augustine’s   De La Salle  
2012 Shane O’Brien St. Declan’s   St. Augustine’s  
 Dec 13 Cian O’Riordan Dungarvan CBS   St. Augustine’s  
 Jan 15 Jake Bagg Ardscoil na Mara   Dungarvan CBS  
2016 Oisín O’Riordan Dungarvan CBS   St. Augustine’s  
2017 Callum Hurley Ardscoil na Mara   St. Augustine’s  
2018 Tommy Fennell St. Augustine’s   St. Augustine’s  
2019 Naoise Gilmartin Abbey CC   St. Declan’s  
2020 David Gaffney Dungarvan CBS   Dungarvan CBS  
           
  Junior Boys     Teams  
           
1979 N. Power Kilmacthomas VS   Tramore CBS  
1983       De La Salle  
1992 K. Whelan Mount Sion CBS   Mount Sion CBS  
1993 D. Evan De La Salle   St. Augustine’s  
1994 Michael Kiely Dungarvan CBS   Dungarvan CBS  
1995 Joe Hendry De La Salle   St. Augustine’s  
1996 B. Barry De La Salle   De La Salle  
1997 John Paul McCarthy St. Augustine’s   St. Augustine’s  
1998 Paul Grant Mount Sion CBS   Mount Sion CBS  
1999 James Ledingham St. Augustine’s   St. Declan’s  
2000 Paul Stevenson St. Declan’s   St. Augustine’s  
2001 Stephan Freeman Mount Sion CBS   Mount Sion CBS  
2002 Sean Stillwell St. John’s   Youghal CBS  
2003 David McCarthy St. Augustine’s   St. Augustine’s  
2004 Kevin Cooper Waterpark College   St. Augustine’s  
2005 John Frances Tramore CBS   Youghal CBS  
2006 Shane Quinn De La Salle   Youghal CBS  
2007 Shane Quinn De La Salle   De La Salle  
2008 Ben Kiely Tramore CBS   Dungarvan CBS  
2009 Jason Keane St. Pauls   De La Salle  
2010 Hugh Morgan De La Salle   Dungarvan CBS  
2011 Tadhg Brennan De La Salle   St. Augustine’s  
2012 Mícheál Power St. Augustine’s   St. Augustine’s  
 Dec 13 Shane O’Brien St. Declan’s   St. Declan’s  
Jan-15 Aaron Donnolly Abbey CC   Abbey CC  
2016 Jake Bagg Ardscoil na Mara   St. Augustine’s  
2017 Matteo Mary St. Declan’s   St. Augustine’s  
2018 Callum Hurley Ardscoil na Mara   De La Salle  
2019 Tommy Fennell St. Augustine’s   Waterpark College
2020 Ben Kiely Ardscoil na Mara   Ardscoil na Mara  
           
  Inter Boys     Teams  
           
1979 M. Clarke Tramore CBS   Newtown School  
1983       Waterford CTI  
1992 Mark Radley Dungarvan CBS   Dungarvan CBS  
1993 Mark Radley Dungarvan CBS   Dungarvan CBS  
1994 Philip Harty Dungarvan VS   Dungarvan CBS  
1995 Philip Harty Dungarvan VS   Dungarvan CBS  
1996 Joe Hendry De La Salle   De La Salle  
1997 Joe Hendry De La Salle   De La Salle  
1998 Tom Bennett Lismore CBS   St. Augustine’s  
1999 C. Morrissey Dungarvan CBS   Dungarvan CBS  
2000 William Harty St. John’s   St. Augustine’s  
2001 James Ledingham St. Augustine’s   St. Declan’s  
2002 Paul Stephenson St. Declan’s   Dungarvan CBS  
2003 Sean Stillwell St. John’s   Youghal CBS  
2004 David McCarthy St. Augustine’s   St. Augustine’s  
2005 David McCarthy St. Augustine’s   St. Augustine’s  
2006 Niall Tuohy Newtown School   St. Augustine’s  
2007 John Frances Tramore CBS   St. Augustine’s  
2008 Conor Rochford Abbey CC   Dungarvan CBS  
2009 Ian O’Currín Meanscoil san Nioclas   St. Declan’s  
2010 Robbie Mullignan St. Augustine’s   Blackwater CS  
2011 Hugh Morgan De La Salle   Dungarvan CBS  
2012 Sean Curran Dungarvan CBS   Dungarvan CBS  
Dec-13 Mícheál Power St. Augustine’s   De La Salle  
Jan-15 David McGlynn De La Salle   St. Declan’s  
2016 Hugo Blair Waterpark College   St. Declan’s  
2017 Luke Brennan St. Declan’s   St. Augustine’s  
2018 Matteo Mary St. Declan’s   Dungarvan CBS  
2019 Hubert Homa De La Salle   De La Salle  
2020 Hubert Homa De La Salle   De La Salle  
           
  Senior Boys     Teams  
           
1979 Run with Inters        
1983       De La Salle  
1992 D. Sheedy St. Augustine’s   St. Augustine’s  
1993 Damian Travers Dungarvan CBS   St. Augustine’s  
1994 Mark Radley Dungarvan CBS   St. Augustine’s  
1995 Mark Radley Dungarvan CBS   Dungarvan CBS  
1996 Walter Galvin St. Declan’s   St. Declan’s  
1997 Kevin Healy St. Augustine’s   St. Declan’s  
1998 Eoin Grahan De La Salle   St. Augustine’s  
1999 G. Kennedy St. Paul’s   St. Augustine’s  
2000 Robert Wade St. Declan’s   Dungarvan CBS  
2001 William Harty St. John’s   St. Augustine’s  
2002 James Ledingham St. Augustine’s   St. Paul’s  
2003 James Ledingham St. Augustine’s   St. Augustine’s  
2004 Philip Conway Waterpark College   De La Salle  
2005 Sean Stillwell St. John’s   St. Declan’s  
2006 David McCarthy St. Augustine’s   St. Augustine’s  
2007 David McCarthy St. Augustine’s   St. Augustine’s  
2008 Rory Moloney St. Augustine’s   St. Augustine’s  
2009 Conor Rochford Abbey CC   Dungarvan CBS  
2010 Damian Murphy Blackwater CS   Dungarvan CBS  
2011 Richard Stillwell St. John’s   Blackwater CS  
2012 Richard Stillwell St. John’s   St. Paul’s  
Dec-13 Micheal Beehan St. Declan’s   Dungarvan CBS  
Jan-15 Shane O’Riordan Dungarvan CBS   De La Salle  
2016 Jamie McCarthy St. Declan’s      
2017 Hugo Blair Waterpark College   Waterpark College
2018 Craig O’Brien De La Salle   St. Augustine’s  
2019 Cian O’Riordan Dungarvan CBS   De La Salle  
2020 Matteo Mary St. Declan’s   St. Augustine’s