Juvenile News 27 January 2020

 

 

Irish Life HealthEast Munster Schools Cross Country Championships

 

The next event on the cross country calendar is the East Munster Schools Cross Country which will be held in the grounds of WIT Carriganore on Friday next January31st. starting at 12.30

This will be a very testing course where the best athletes in Tipperary and Waterford will compete for a place in the Munster Schools Championships which will be held in Clarecastle Co. Clare in two weeks time. All the local schools are taking part and we wish the best of luck to all the West Waterford athletes who will be competing for their schools.  The forecast is for cold weather this week so wrap up well hopefully it won’t be as cold as last year when we had acrtic conditions.

Last year the local schools enjoyed a fair amount of success and will be putting it up to the Tipperary schools. St Augustine’s minor and junior girls will again field strong teams in a bid to win the title. The Ard Scoil senior and intermediate girls’ teams will be in the mix when the medals are decided and the CBS will be looking to their minor boys team to qualify for the Munster Championships.

 

Results of County Schools Cross Country Championships

 

2020 WATERFORD SCHOOLS CROSS COUNTRY RESULTS ####
MINOR BOYS TEAMS
1 David Gaffney C.B.S. DUNGARVAN 1 C.B.S. DUNGARVAN 24
2 Cian McGrath St. Augustine’s DUNGARVAN 2 St. Declan’s KILMACTHOMAS 35
3 Eoin Aylward Abbey C.C. WATERFORD 3 St. Augustine’s DUNGARVAN 39
4 David Nyhan C.B.S. DUNGARVAN 4 Waterpark  College WATERFORD 90
5 Ciaran Kirwan St. Declan’s KILMACTHOMAS
6 Issac Carew Abbey C.C. WATERFORD
 

 

 

 

JUNIOR BOYS
1 Ben Kiely Ardscoil na Mara TRAMORE 1 Ardscoil na Mara TRAMORE 30
2 Michéal Cuddihy Ardscoil na Mara TRAMORE 2 St. Declan’s KILMACTHOMAS 37
3 Gearoid Long Abbey C.C. WATERFORD 3 C.B.S. DUNGARVAN 46
4 Cal Tutty C.B.S. DUNGARVAN 4 St. Augustine’s DUNGARVAN 69
5 Naoise Gilmartin Abbey C.C. WATERFORD 5 Abbey C.C. WATERFORD 72
6 Sam Lineen St. Declan’s KILMACTHOMAS 6 Waterpark College WATERFORD 103
INTER BOYS
1 Hubert Homa DE LA SALLE WATERFORD 1 DE LA SALLE WATERFORD 18
2 Tommy Fennelll St. Augustine’s DUNGARVAN 2 St. Augustine’s DUNGARVAN 30
3 Aidan Burke DE LA SALLE WATERFORD 3 Blackwater C.S. LISMORE 57
4 Daniel Farrell DE LA SALLE WATERFORD 4 Waterpark  College WATERFORD 57
5 Harry Colbert Waterpark  College WATERFORD 5 Ardscoil na Mara TRAMORE 84
6 Rory Fennelll St. Augustine’s DUNGARVAN 6 C.B.S. DUNGARVAN 144
SENIOR BOYS
1 Matteo Mary St. Declan’s KILMACTHOMAS 1 St. Augustine’s DUNGARVAN 28
2 Oisin O’Riordan C.B.S. DUNGARVAN
3 Eoin Hearne DE LA SALLE WATERFORD
4 James O;Shea DE LA SALLE WATERFORD
5 Pete Finnegan St. Augustine’s DUNGARVAN
6 Ciaran Frisby St. Augustine’s DUNGARVAN
ALL ROUND CUP St. Augustine’s DUNGARVAN
MINOR GIRLS TEAMS
1 Eve Dunphy Abbey C.C. WATERFORD 1 Abbey C.C. WATERFORD 16
2 Ella Mai Marshell Mercy WATERFORD 2 St. Augustine’s DUNGARVAN 19
3 Hannah Mc Grath St. Declan’s KILMACTHOMAS 3 St. Declan’s KILMACTHOMAS 26
4 Leah Harty St. Augustine’s DUNGARVAN 4 Ursuline WATERFORD 31
5 Muireann Duffin Ursuline WATERFORD 5 Ard Scoil na nDeise DUNGARVAN 55
6 Niamh Cleary Abbey C.C. WATERFORD 6
 

 

JUNIOR GIRLS
1 Caoimhe Phelan Abbey C.C. WATERFORD 1 Abbey C.C. WATERFORD 6
2 Molly Long Abbey C.C. WATERFORD 2 St. Augustine’s DUNGARVAN 20
3 Niamh Cuddihy Abbey C.C. WATERFORD 3 Waterpark WATERFORD 33
4 Angelina Chizhikova St. Augustine’s DUNGARVAN 4 Ard Scoil na nDeise DUNGARVAN 48
5 Chloe Bennett Ardscoil na Mara TRAMORE
6 Grainne Moore St. Augustine’s DUNGARVAN
INTER GIRLS
1 Sarah Nyhan Ard Scoil na nDeise DUNGARVAN 1 Ard Scoil na nDeise DUNGARVAN 8
2 Ali Cunningham St. Augustine’s DUNGARVAN 2 St. Augustine’s DUNGARVAN 20
3 Caoimhe Prendergast Ard Scoil na nDeise DUNGARVAN 3 Blackwater C.S. LISMORE 34
4 Eve Dwyer Ard Scoil na nDeise DUNGARVAN
5 Anna Hickey Ard Scoil na nDeise DUNGARVAN
6 Emma Hickey Ard Scoil na nDeise DUNGARVAN
SENIOR GIRLS
1 Lucy Holmes Ard Scoil na nDeise DUNGARVAN 1 Ard Scoil na nDeise DUNGARVAN 13
2 Nathalie Nicholason Blackwater C.S. LISMORE 2 Waterpark  College WATERFORD 25
3 Anna Duffin Ursuline WATERFORD 3 Ursuline WATERFORD 25
4 Kate Killigrew St. Augustine’s DUNGARVAN
5 Mary Kate Prendergast Ard Scoil na nDeise DUNGARVAN
6 Maeve O’Connor Waterpark  College WATERFORD
ALL ROUND CUP Ard Scoil na nDéise

 

Dates for your Diary

 

Fri  Jan 31st East Munster Schools Cross Country Carriganore 12.30

 

Thurs Feb 15th Munster Schools Cross Country Clarecastle Co.Clare 12.30

 

Tuesday  March 3rd  Munster Schools Indoors Nenagh 11am

 

Saturday March 7th   All Ireland Schools Cross Country  Santry Dublin

 

Well done to Lucy Holmes who will be presented with a Munster Cross Country Award in Waterford on Sat Feb 1st. Enjoy your night in the spotlight.

 

 

2020