Top Ten Overall Men
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Peter Duggan St Josephs U/40 7 9
2 Mark Langford West Waterford AC U/40 14 9
3 Damien Cummins St.Josephs U/40 27 7
4 Pat O'Sullivan Clonmel AC U/40 28 9
5 Noel Curtin Youghal AC O/40 38 7
6 Johnny Brunnock Clonmel AC U/40 47 7
7 Shane Power West Waterford AC U/40 63 10
8 Jack Duggan St.Josephs U/40 67 10
9 Johnny O'Connor West Waterford AC U/40 77 7
10 Damien Travers West Waterford AC U/40 97 6
Over 40 Men Division 1
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Gerry Cantwell West Waterford AC O/40 120 6
2 Tim Twomey East Cork AC O/40 136 10
3 Tom O'Brien West Waterford AC O/40 203 9
4 Pat Giles Waterford AC O/40 218 8
5 Davy Wade West Waterford AC O/40 221 6
6 Alban O'Donoghue West Waterford AC O/40 240 8
7 Con Kelleher West Waterford AC O/40 256 9
8 Martin Sandford West Waterford AC O/40 258 9
9 Billy McGuire West Waterford AC O/40 285 8
10 Anthony Dwyer West Waterford AC O/40 290 8
Over 40 Men Division 2
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Michael Wade West Waterford AC O/40 292 8
2 Ray Burke West Waterford AC O/40 296 7
3 PJ Dwyer St Senans O/40 338 8
4 Maurice Boland Clonmel AC O/40 346 7
5 Gerry O'Connor West Waterford AC O/40 350 6
6 Dermot Moran West Waterford AC O/40 362 7
7 Ger Wyley West Waterford AC O/40 379 7
8 Tony Shalloe West Waterford AC O/40 394 9
9 Mick McCarthy West Waterford AC O/40 397 7
10 Maurice Foley West Waterford AC O/40 400 6
Over 40 Men Division 3
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Ritchie Power West Waterford AC O/40 410 8
2 John Heffernan West Waterford AC O/40 416 6
3 Frank Fahy Clonmel AC O/40 431 7
4 Paddy Street West Waterford AC O/40 434 7
5 Paul Mooney West Waterford AC O/40 449 6
6 James Veale West Waterford AC O/40 469 6
7 Tom Condon West Waterford AC O/40 541 8
8 Tom Hally Clonmel AC O/40 652 7
9 Mick Dwyer   O/40 658 7
10 Paul Keating West Waterford AC O/40 661 10
Over 40 Men Division 4
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Michael "Dixie" Deegan West Waterford AC O/40 677 10
2 PJ Curran West Waterford AC O/40 693 7
3 Liam Sandford West Waterford AC O/40 699 10
4 George Tutty West Waterford AC O/40 706 6
5 Richard Power West Waterford AC O/40 715 6
6 Michael Leechmere Waterford AC O/40 785 6
7 Liam Moore West Waterford AC O/40 809 9
8 Pat Lennon West Waterford AC O/40 830 7
9 Seamus O'Droma West Waterford AC O/40 841 7
10 Paul Hansbury West Waterford AC O/40 847 7
Under 40 Men Division 1
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Joe Kelly West Waterford AC U/40 103 10
2 Jason Travers   U/40 123 9
3 Michael Dwyer West Waterford AC U/40 138 6
4 Dermot Dwyer West Waterford AC U/40 139 7
5 Brendan Aspel Waterford AC U/40 176 10
6 Michael Cooney West Waterford AC U/40 202 9
7 Dermot Hickey West Waterford AC U/40 205 9
8 Connor Murray West Waterford AC U/40 210 6
9 Brian Swaby Waterford AC U/40 233 6
10 Emmet Malone United Striders U/40 280 8
Under 40 Men Division 2
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Gearoid Fraher West Waterford AC U/40 345 6
2 Derry O'Reilly Youghal AC U/40 347 6
3 Pat Dunford West Waterford AC U/40 347 6
4 Mick Verling West Waterford AC U/40 365 6
5 John Flynn West Waterford AC U/40 381 6
6 John Kent United Striders U/40 424 6
7 Martin Curran West Waterford AC U/40 442 8
8 Vincent Tutty West Waterford AC U/40 445 10
9 Kieran Cahill   U/40 462 8
10 Mark Cliffe   U/40 549 7
Under 40 Men Division 3
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Pat Morrissey West Waterford AC U/40 576 10
2 Johnny Clarke West Waterford AC U/40 621 8
3 Cathal Lowe Waterford Road Runners U/40 634 6
4 Pat Earley West Waterford AC U/40 702 7
5 Eamonn Flanagan Youghal AC U/40 720 8
6 Alec Crosse   U/40 815 7
7 Ray Curran   U/40 902 6
8          
9          
10          
Top 5 Ladies Overall
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Jackie Carty Kilmore U/40 6 10
2 Joanne Jackman West Waterford AC U/40 13 8
3 Corinna Walsh West Waterford AC U/40 21 10
4 Helen Doyle Kilmore U/40 25 10
5 Diane Behan West Waterford AC U/40 30 7
Ladies Division 1
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Anne Dunford West Waterford AC U/40 42 10
2 Fiona Hickey Youghal AC U/40 43 9
3 Anne Whelan West Waterford AC U/40 51 9
4 Norma Wall West Waterford AC U/40 58 7
5 Kathleen O'Brien East Cork O/40 65 7
Ladies Division 2
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Joanne Dunford West Waterford AC U/40 68 10
2 Shelly Brennan   U/40 78 7
3 Judy Hanrahan West Waterford AC U/40 80 10
4 Sheilanne O'Donoghue West Waterford AC O/40 85 8
5 Josie O'Chuirrin West Waterford AC O/40 88 10
Ladies Division 3
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Ann Cronin Clonmel AC O/40 88 7
2 Triona Shalloe West Waterford AC U/40 96 10
3 Bridget Coffey West Waterford AC U/40 117 7
4 Aine Kavanagh West Waterford AC U/40 122 8
5 Deirdre Chapman   U/40 129 6
Ladies Division 4
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Laura Hogan West Waterford AC U/40 142 6
2 Grainne Earley West Waterford AC U/40 148 6
3 Helene Hayes West Waterford AC O/40 151 9
4 Triona Wall West Waterford AC U/40 152 8
5 Jacinta Sheil West Waterford AC O/40 166 8
Ladies Division 5
  Name Club Category Total Best 6 Races No. races Completed
1 Terri Gough West Waterford AC O/40 183 9
2 Ann Moroney West Waterford AC O/40 187 8
3 Betty Sheehan West Waterford AC U/40 196 7
4          
5