Juvenile News

Juvenile News, 23-September 2018

 
County Cross Country.
 
 
 
 
 
The first county championship takes place this Sunday September 30th at 11.00am in St Augustine’s.   Athletes are asked to be in the grounds by 10.15am at the latest, further details at training.  Club singlets should be worn on the day.   
 
 
 
Training as usual on Wednesday and Friday from 6.00 - 7.00pm.  Newcomers are always welcome.  
 
 
 
Primary Schools Cross Country
 
 
 
 
 
 
We had a busy evening last Friday with  organising the primary schools cross-country.  Again, this year large numbers of athletes attended from 26 different schools across the county.  The sponsor for the event presented the individual and team winners with their trophies. John Whyte Accountants. Thank you to all those who assisted with the smooth running of the evening.   
 
 
 
                     Results are as follows: individual. 
 
 
 
2nd class girls: 1. Lucy Raicevic, Whitechurch.  2. Líadain McGrath, Kill.  3. Lilly-May Queally, Coolnasmear.  4.Ellen Power, Carriglea. 5. Aoife Buenaventura, Garranbane.  6. Emily Stack, Whitechurch  
 
2nd class boys:1. Anthony O’Donnell, Glenbeg. 2. Cian Qualter, An Rinn.  3. Ted Lynch, Whitchurch. 4. Charlie Kelly, Whitechurch. 5. Charlie Curran, Carriglea. 6. Caoileán Curran, An Rinn. 
 
3rd class girls: Isobel Gaffney,  Glenbeg. 2. Kayla Flavin, Garranbane. 3. Saorlaith Mernin, Villerstown. 4. Abigail Ryan, Kilrossanty.  5.Sarah Hallissey, Abeyside. 6. Muirean Slevin, Scoil Garabhan.  
 
 3rd class boys:Eoin Prendergast, Carriglea. 2. Kayden Scanlon, Whitchurch. 3. Rian Cliffe, Scoli Garabhan. 4. Tadhg Dunphy, Newtown. 5. Micheál O’Grady. 6. Tomás Scanlan, Whitechurch.  
 
4th class girls: 1.Niamh McGrath, Kill. 2. Fia Power, Scoil Garabhan. 3. Aoife Lattimore, Scoil Garabhan. 4. Molly Byrne, Coolnasmear.  5. Brooke Dunford, Modeligo.  6. Isabelle Lawlor, Newtown.
 
 4th class boys: 1. Senan Devine, Coolnasmear. 2. Conor Lynch, Whitechurch. 3. Eddie Raicevic, Whitechurch. 4. Owen Morrissey, Abbeyside. 5. Conor Keane, Scoil Garabhan. 6. Ryan Whelan, Tallow.  
 
5th class girls: 1. Rebecca Walsh, Newtown. 2. Sarah Gaffney, Glenbeg. 3. Eve O’Connell, Cappoquin. 4. Katie Fennell, St James.  5. Aoife O’Donovan, Abbeyside. 6. Abbey Fitzpatrick, St Marys.  
 
  5th class boys: 1. Brian Scanlan, Whitchurch.  2. Liam Broderick, Carriglea.  3. Ben Qualter, An Rinn.  4. Charlie Nicholson, Cappoquin.  5. Paddy McCarthy, Carriglea. 6. Paddy Lenane, Grange. 
 
6th class girls: 1.Eimear Griffin, Whitechurch.  2.  Lia Harty, An Rinn. 3. Hannah McGrath, Kill. 4. Caragh Queally, Coolnasmear. 5. Fiona O’riordan, Scoil Garabhan. 6. Eimear O.Neill, Garranbane.
  
6th class boys: 1. David Gaffney, Glenbeg. 2. Ian Holmes, Glenbeg. 3.Cal Tutty, Abbeyside. 4. David Nyhan, Glenbeg. 5. Corrie Scanlan, Whitechurcch. 6. Joe Campbe3ll, Stradbally.  
 
1st /2nd year girls: Caoimhe Prendergast, Ard Scoil. 2.Angelina Chizhikova, St Augustines 3. Eve Power, Ard Scoil. 4. Ciara Power, St Declans. 5. Aoibh Murphy, Ard Scoil. 6. Roisín Mackle, St Augustines. 
 
1st /2nd year boys: Eoin Buenaventura, St Augustines. 2. Kyle Moloney, St Augustines. 3. Diarmuid Mackle, St Augustines.  4. Colm Barry, St Declans.  5. Daniel Lenane, St Augustines. 6. Tadhg O;Sullivan, St Augustines.  
 
 
 
Team winners;  
 
 
2nd class girls:  1. Whitechurch, 2. Scoil Garabhan, 3. St Marys 
                  
 2nd class boys: 1. An Rinn, 2. Whitechurch, 3. Scoil Garabhan 
 
3rd class girls: 1.Coolnasmear, 2. Garranbane, 3. Glenbeg.  
 
3rd class boys: 1. Scoil Garabhan, 2. Carriglea, 3. Glenbeg. 
 
4th class girls: 1. Scoil Garabhan, 2. Baile Mhic Airt, 3. Carriglea.
 
4th class boy: 1. Whitechurch, 2. Scoil Garabhan, 3. Garranbane.  
 
5th class girls: 1. Glenbeg, 2. Cappoquin, 3. Carriglea. 
 
5th class boys: 1. Carriglea, 2. Glenbeg. 
 
6th class girls: 1. Scoil Garabhan, 2. Abbeyside, 3. Glenbeg. 
 
6th class boy: 1. Glenbeg, 2. Whitechurch, 3. Carriglea 
 
1st /2nd year girls: 1. Ard Scoil, 2. St Augustine’s 
 
1st /2nd year boys: 1.St Augustine’s  
 
Upcoming events:
 
September 30th - Even age County Cross Country,
October 7th - Uneven age County Cross Country,
October 14th – County Bs.  
 
 
All of these will take place in the Friary starting at 11.00am  
 
 
The Munster Championships will be held on October 21st in Beaufort, Co Kerry,  and November 11th, venue to be confirmed.